Snapdragon 835 – Wydajność, czy warto? Polecane smartfony i tablety

| 0 Komentarzy
W marcu 2017 roku swoją premierę miał nowy, ośmiordzeniowy procesor od Qualcomm – Snapdragon 835. Obecnie jest on dostępny w wielu urządzeniach klasy premium, kierowanych zarówno masowego odbiorcy, jak i klientów biznesowych.

Specyfikacja techniczna

Proces technologiczny – 10 nm

Częstotliwość taktowania – 2450 MHz

Liczba rdzeni – 8

Liczba wątków – 8

Jednostka GPU – Qualcomm Ardeno 540

Obsługa 64-bit – tak

Data premiery – 03.22.2017

Względem bezpośredniego poprzednika układu, jakim był Snapdragon 821, zmienił się przede wszystkim wykorzystany proces technologiczny. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z 10 nanometrową litografią (poprzednio proces był 14 nm). Przełożyło się to przede wszystkim na wzrost wydajności, a także lepszą równowagę energetyczną.

Ośmiordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Snapdragon 835 charakteryzuje się częstotliwością taktowania głównych rdzeni na poziomie 2450 MHz. Jest to więcej niż przyzwoita wartość, która zadowoli zarówno fanów gier, jak i biznesmenów czy też miłośników fotografii.

Uwagę warto zwrócić także na jednostkę GPU, którą okazał się Qualcomm Adreno 540. Dysponuje częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie 710 MHz. Należy także podkreślić, że obsługuje bibliotekę DirectX 12, OpenGL ES 3.2 oraz OpenCL 2.0.

Wydajność

Potwierdzeniem całkiem sporych możliwości drzemiących w omawianym układzie powinny być wyniki testów przeprowadzonych w popularnych programach diagnostycznych. Wykorzystane zostały platformy Geekbench oraz 3DMark.

Geekbench 4.0 (tryb jednowątkowy) – 1915 pkt

Geekbench 4.0 (tryb wielowątkowy) – 6491 pkt

3DMark Ice Storm Unlimited Physics (1280x720) – 20281 pkt

Możemy zaobserwować tu znaczący skok jakościowy względem modelu Snapdragon 821, zwłaszcza biorąc pod uwagę pracę w trybie wielowątkowym (6491 do 4201 punktów). Nie ma w tym jednak nic dziwnego, w końcu poprzedni procesor był czterordzeniowy.

Zwiększenie liczby rdzeni wpłynęło przede wszystkim na płynność działania urządzeń podczas obsługi wielu programów w tym samym czasie. Poprawiły się także osiągi uzyskiwane w wielu zaawansowanych grach.

Popularne smartfony i tablety

Na koniec warto wymienić kilka popularnych urządzeń, które korzystają z opisanego wyżej układu CPU. Jak to w przypadku wielu rozwiązań od Qualcomm bywa, wybór jest całkiem szeroki.

HTC U11 – zaczynamy od propozycji tajwańskiego producenta. Telefon wpisuje się w klasę premium i kosztuje około 2500 złotych. Oprócz omawianego procesora, posiada on 4 GB pamięci, 64 GB pamięci wbudowanej (przestrzeń dyskową można rozszerzyć do 2 TB przy wykorzystaniu karty microSD, SDHC lub SDXC). 5.5-calowy UTC U11 pracuje na systemie Android Nougat 7.1 i dysponuje dwoma przyzwoitymi aparatami – głównym o rozdzielczości 12 MPix i przednim 16 MPix, co nie jest zbyt często spotykane.

Nokia 8 – kolejny smartfon premium. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma głównymi aparatami (2x13 MPix) i jednym przednim (również 13 MPix). Producent zdecydował się na 5.3-calowy wyświetlacz IPS, pracujący w rozdzielczości 2560x1440. Użytkownik do dyspozycji otrzymuje także port USB typu C, system Android 7.1.1, 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej. Cena? Około 2500 złotych.

HP Envy x2 LTE – na koniec tablet 2w1, który również może pełnić rolę netbooka – wystarczy podpiąć klawiaturę. W urządzeniu instalowany jest system Microsoft Windows 10. Posiada ono ponadto 8 GB RAM, 256 GB przestrzeni dyskowej oraz moduły LTE, Bluetooth i GPS.

Czy warto?

Qualcomm Snapdragon 835 na rynku dostępny już od kilku miesięcy, jednak od początku budził spore zainteresowanie wśród potencjalnych odbiorców. Gwarantuje stabilne i całkiem wydajne działanie, które pozwoli na obsługę wielu wymagających programów i gier. Dodając do tego sporą liczbę urządzeń, w których występuje, śmiało można stwierdzić, że jest wart zainteresowania.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.